Zpět na články

Volby by dle průzkumu vyhrálo ANO, ODS dohnala Piráty

Únorové volby do sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrálo ANO se zhruba 30 procenty hlasů, podobně jako v lednu. ODS se opětovně přiblížila k Pirátům, obě uskupení by měla kolem 15 procent hlasů. ČSSD naopak od ledna mírně oslabila a jen těsně předstihla KSČM s 10 procenty. Na pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny skončila KDU-ČSL, pod ní se ocitly SPD, STAN a TOP 09.

Piráti se momentálně dělí o druhé místo s ODS Piráti se momentálně dělí o druhé místo s ODS, zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

ANO by podle CVVM získalo v únoru 30,5 procenta hlasů, což je o půl procentního bodu méně než v lednu. Piráti a občanští demokraté by měli shodně 14,5 procenta hlasů, a to díky meziměsíčnímu posílení ODS o půldruhého procentního bodu. ČSSD naopak stejnou měrou oslabila na aktuálních 11 procent, čímž se vrátila přibližně na úroveň srovnatelnou s posledními šetřeními loňského roku, uvedlo CVVM.

KDU-ČSL zůstala stejně jako v lednu na pěti procentech, TOP 09 na třech procentech. Starostové si polepšili o jeden procentní bod na 4,5 procenta, což by byl podle modelu i zisk SPD. U lidovců, Starostů ani SPD by nebylo podle CVVM jisté, zda by se jejich zástupci do sněmovny dostali či nedostali.

Z ostatních stran na tom byli nejlépe Zelení a Svobodní, získali by shodně jedno procento hlasů. Ve srovnání s lednovým měřením nebyly podle CVVM u jednotlivých stran zaznamenány statisticky významné změny.

Volební model připravilo CVVM na základě odpovědí 783 respondentů starších 18 let v šetření, které provedlo mezi 2. a 13. únorem.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články