Zpět na články

Volby ve Španělsku vyhráli socialisté, budou složitá jednání

Španělští socialisté zvítězili v předčasných parlamentních volbách. Dle médií je čekají složitá jednání ohledně sestavení vlády. 

Současný španělský premiér Pedro Sanchéz slaví vítězství socialistů Současný španělský premiér Pedro Sanchéz slaví vítězství socialistů, zdroj: Profimedia.cz

Po sečtení více než 96 procent okrsků získali socialisté téměř 29 procent hlasů. S ohledem na zisky ostatních stran to pro současného premiéra Pedra Sanchéze znamená, že k sestavení levicové koaliční vlády musí získat více než jednoho partnera.  

Druzí jsou konzervativní lidovci (PP), zisk 66 mandátů  je pro stranu dle španělských médií historickou porážkou. Lidovci dle svého šéfa Pabla Casada chtějí být hlavní silou opozice, do opozice jde i liberální strana Ciudadanos. Ta je třetí a má 57 mandátů. Kongres má celkem 350 křesel. 

Do španělského parlamentu se poprvé dostala protiimigrační strana Vox, a to se ziskem 24 mandátů. 

Do parlamentu voliči poslali také pět Katalánců, kteří sedí ve vězení kvůli obvinění ze vzpoury. Tito katalánští politici se podíleli na uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska na podzim 2017. 

 

 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články