Zpět na články

Vymáhejte peníze za nelegální billboardy, apelují Piráti. Neznáte zákon, tvrdí ministerstvo

Reklamní společnosti se provozem nelegálních billboardů u dálnic a silnic první třídy podle Pirátů obohatily o 40 milionů korun. Dnes tudíž vyzvali ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO), aby tuto částku po firmách vymáhal. Na začátku října zůstávalo u dálnic zhruba 600 nelegálních poutačů, další stovky jsou u silnic první třídy. Dle ministerstva zmizela z okolí dálnic většina nelegálních poutačů, odstranění ostatních brzdí obstrukce majitelů.

Ilustrační snímek Ilustrační snímek, zdroj: Profimedia.cz

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek uvedl, že zástupci jeho strany v minulých dnech napočítali u dálnice D1 přes 150 poutačů, z nichž drtivá většina je podle nich nelegálních. "Je to vizitka nejen těch reklamních firem, které porušují zákon, ale i ministerstva dopravy a pana ministra Ťoka, že jsou zcela neschopni tento zákon vynucovat," řekl Michálek.

Piráti proto žádají vládu, aby Ťokovi zadala úkol tyto peníze po reklamních firmách vymáhal a podal na ně žalobu pro bezdůvodné obohacení.

Piráti tvrdí, že některé z nelegálních zařízení u dálnic využívají i některé politické strany, včetně vládní ANO. "Budeme požadovat po ministru dopravy, aby konečně hájil zájmy českého státu, a nikoli zájmy strany ANO," dodal Michálek. Další politickou stranou, která nelegální poutače využívala, je podle něj ODS.

"Z toho, co zatím o iniciativě Pirátů víme, je evidentní, že vycházejí z neznalosti nebo nepochopení zákona. Zákon ani zdaleka nenařizuje odstranění všech billboardů. Legální nadále zůstávají například uvnitř obcí, v tzv. souvisle zastavěném území, a také pokud byly povoleny podle stavebního zákona," uvedla Lenka Rezková z tiskového oddělení ministerstva.

Dodala, že dosud bylo odstraněno 1656 billboardů, z toho 901 z okolí dálnic. "Rozumní majitelé vzdali svůj tichý boj, dodržují zákon a svoje reklamy si odvezli nebo postupně odvážejí na základě výzev silničních správních úřadů," dodala.

"Není nám sice jasné, jak Piráti dospěli právě k částce 40 milionů korun, ale jsme rádi, že je slyšet další hlas, který říká, že nelegální billboardy měly zmizet již dávno a za ignorování zákona by měl být někdo penalizován," řekl Vojtěch Razima z organizace Kverulant. Zákon podle něj dosud ignorují firmy BigBoard a A.C.E. media.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od loňského září. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Silničáři před rokem napočítali zhruba 3000 nelegálních poutačů.

Ministerstvo i krajské úřady se hájí tím, že musí nejprve majitelům nelegálního poutače doručit výzvu k jeho odstranění. To je podle nich problém, protože u některých firem je složité dohledat jejich zástupce a sídlo.

Podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy stát může odstranit nelegální billboardy až po uplynutí lhůty, které musí ze zákona provozovatelům poskytnout. Ředitelství silnic a dálnic tak zatím odmontovalo kolem stovky poutačů. Náklady na tyto práce bude stát vymáhat po majitelích nosičů.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články