Zpět na články

YouTube je v Česku nejsledovanějším kanálem, tvrdí Google. Televize protestují

Tuzemské televizní společnosti se ohradily proti tvrzení internetové firmy Google, podle níž je internetový server YouTube nejsledovanějším televizním kanálem. Proti tomuto tvrzení se postavila i agentura TNS Aisa, která původní studii sama zpracovala.

zdroj: Profimedia.cz

Google ve čtvrtek v tiskové zprávě uvedl, že YouTube předstihl mezi mladými diváky do 35 let Novu i Primu a stal se kanálem s největším zásahem na českém televizním trhu. Jako zdroj uvedl průzkum TNS Aisa. Podle Asociace televizních organizací (ATO) svá tvrzení Google ale dokládá daty z několika různých výzkumů, s nimiž nakládá metodologicky zcela nepřijatelným způsobem. Proti údajně nesprávné a zavádějící zprávě Google se ohradila i televize Nova, jež se ztotožnila se stanoviskem ATO.

Agentura TNS Aisa ve vlastní tiskové zprávě uvedla, že srovnání dat o sledovanosti televizí a Youtube použité firmou Google se nezakládají na výsledcích její studie. "Z výzkumného hlediska není přípustné slučovat bez dalších metodických úprav data z rozdílných zdrojů a rozdílných výzkumů, které byly prováděny různými metodami a na různých vzorcích," uvedl Managing Director TNS Aisa Bronislav Kvasnička.

Společnost Google v reakci na námitky uvedla, že vnímá diskusi, kterou její zpráva vyvolala. "V loňském roce byla podobná tisková zpráva přebrána celou řadou médií prakticky bez dalších reakcí. Potvrzuje to stoupající zájem o digitální média na českém trhu. Faktem zůstává, že na českém trhu neexistuje jednotný panel a čeští zákazníci tak nemají přístup k datům, která by objektivním způsobem reflektovala všechna média. Rádi se zapojíme do konstruktivní diskuse nad řešením této situace," uvedla ředitelka pro agenturní sektor Google ČR Vanda Wolfová.

Podle asociace zpráva internetové společnosti například neváhá porovnávat deklarace s měřením, ignoruje odlišné cílové skupiny obecné televizní a internetové populace a porovnává tak naprosto neporovnatelné. "I laikovi je zřejmé, že se jedná o lidi s rozdílným chováním," uvedla ATO.

"Je zcela nesmyslné srovnávat v jednom grafu čísla za online populaci a za TV populaci, jak Google činí u srovnání výkonu YouTube a TV stanic. Toto srovnání je pochopitelně výhodné pro YouTube," uvedl hlavní statistik peoplemetrového projektu ATO Tomáš Hanzák.

Ve zprávě jsou podle ATO hojně používána data z projektu elektronického měření sledovanosti televizního vysílání, aniž je to jasně uvedeno. "Data jsou výlučným vlastnictvím ATO. K jejich použití jsme nedali souhlas, a důsledně se proti němu ohrazujeme. Nesprávná interpretace dat poškozuje naše členy, zejména provozovatele vysílání, tedy Českou televizi, FTV Primu a další," uvedla jednatelka asociace Vlasta Roškotová.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články