Zpět na články

Za dopadení narkobarona Guzmána nabízejí USA pět milionů dolarů

Vysokou odměnu pět milionů dolarů (124 milionů korun) vypsaly Spojené státy na informace, které povedou k dopadení narkobosse Joaquína Guzmána, který minulý měsíc uprchl z mexického vězení. Úřady jsou přesvědčené, že nejhledanější zločinec a šéf kartelu Sinaloa přezdívaný Prcek se stále nachází na území Mexika.

Na dopadení Joaquína Guzmána je vypsaná odměna pět milionů dolarů Na dopadení Joaquína Guzmána je vypsaná odměna pět milionů dolarů, zdroj: Profimedia.cz

Odměnu vypsal americký Úřad pro potírání narkotik (DEA), jehož ředitel Chuck Rosenberg je přesvědčen, že se Guzmán stále nachází na území svého domovského mexického státu Sinaloa. Policie a tajné služby obou zemí na jeho dopadení spolupracují, řekl Rosenberg podle stanice BBC.

Guzmánovi se podařilo za dramatických okolností uprchnout z věznice s nejvyšším stupněm ostrahy stojící nedaleko mexické metropole. Podzemním tunelem se 22. července prokopal ven a beze stopy zmizel.

Vedení o útěku vědělo, dokazuje prý video

Mexická investigativní novinářka Annabel Hernándezová tento týden přišla s tvrzením na základě dokumentů z vyšetřování útěku, že vedení věznice o Guzmánově plánu vědělo, přesto proti němu nijak nezasáhlo.

Dokazuje to podle ní například video z bezpečnostní kamery ve věznici, na němž je slyšet bušení kovového předmětu do zdi, které prý ostrahu nápravného zařízení nechalo v klidu. "Místo aby nějak zabránily útěku, úřady ho nechaly jít," tvrdí žurnalistka.

Mexická generální prokuratura na konci července vydala příkaz ke Guzmánovu vydání do Spojených států. V této zemi čelí Prcek obvinění z praní špinavých peněz a zločinného spolčení ve snaze dovézt do země kokain a distribuovat ho na americkém trhu. USA požádaly o jeho vydání koncem června, souhlasu se jim však dostalo až po Guzmánově útěku.

Guzmán už byl vězněn v minulosti, uprchnout se mu však podařilo už jednou v roce 2001. Znovu byl dopaden loni v únoru. Jeho kartel Sinaloa kontroluje velkou část obchodů s kokainem, marihuanou a metamfetaminem v USA.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články