Zpět na články

Za zneužití evropských dotací stíhá policie 24 lidí. Včetně ústecké exhejtmanky

Policie vyšetřuje možné zneužití evropských dotací na Ústecku a Karlovarsku. Stíháno je 24 lidí a mezi zadrženými se ocitla také bývalé ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, partnerka zavražděného podnikatele Romana Housky. 

Jana Vaňhová u soudu, který se zabýval vraždou jejího partnera Romana Housky Jana Vaňhová u soudu, který se zabýval vraždou jejího partnera Romana Housky, zdroj: Profimedia.cz

Případ se týká Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, uvedl dnes žalobce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje. Mezi stíhanými je také Jiří Červinka, který stál v čele ROP Severozápad v roce 2011 jako pověřený ředitel. 

"Teď pojedu za klientkou, takže se teprve seznámím s usnesením, co je jí kladeno za vinu," řekl portálu Lidovky.cz právník Vaňhové Jaroslav Beneš. 

Podle mluvčí Karlovarského kraje Jany Pavlíkové zasahovala dnes policie i v sídle krajské organizace Karlovarská agentura rozvoje podnikání. "Zásah ale nesouvisel s činností agentury, a pokud víme, policie si z místa neodvezla žádné materiály," řekla. V agentuře právě pracuje bývalý ředitel Červinka. Zatím nejisté je zadržení i dalších bývalých členů regionální rady.

Vaňhová kromě vedení Ústeckého kraje působila v letech 2008 až 2012 ve výboru regionální rady ROP Severozápad, jenž měl konečné slovo v rozhodování, který projekt bude podpořen evropskými penězi.

Ještě v minulém volebním období působila ve vedení Ústeckého kraje jako náměstkyně hejtmana. Životním partnerem Vaňhové byl vlivný člen ČSSD, podnikatel Roman Houska. Ten byl v listopadu 2013 zastřelen před domem, kde s Vaňhovou žil. Housku podle pravomocného rozsudku zavraždil bývalý voják Michal Krnáč. Dostal za to 13 let vězení.

Kromě Vaňhové působil ve výboru ROP Severozápad také bývalý krajský předseda ČSSD a někdejší krajský radní Arno Fišera.

Předseda krajské ČSSD Miroslav Andrt řekl, že o zadržení či obvinění Vaňhové, případně dalších lidí, nemá oficiální informace. "Nám v tomto směru informace nikdo neposkytuje. Z logiky věci, o kterou pravděpodobně jde, tak by se to těchto dvou (Vaňhové a Fišery) mohlo týkat. O nikom jiném zatím nevím a sám čekám, co se dál dozvíme," uvedl.

Zásah kriminalistů se nijak nedotkl Krajského úřadu Ústeckého kraje, vysvětlila jeho mluvčí Lucie Dosedělová. Policie nebyla podle mluvčího Pavla Žinčíka na úřadě ROP Severozápad, v uplynulých měsících ale řada jeho zaměstnanců byla podat policii vysvětlení.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články