Zpět na články

Žádní Češi nezemřeli při útoku v Nice. Jedna Češka je zraněná

Čeští občané by neměli být mezi oběťmi útoku ve francouzském městě Nice. Oznámilo to ministerstvo zahraničí. Jedna Češka utrpěla během útoku lehká zranění. Jihofrancouzské město patří mezi oblíbené turistické destinace. Na prodloužený víkend se tam sjelo více lidí než obvykle kvůli oslavám Dne pádu Bastily.

Záchranáři odvážejí zraněného z místa útoku Záchranáři odvážejí zraněného z místa útoku, zdroj: Profimedia.cz

"Podle předběžných informací z naší ambasády by mezi oběťmi neměl být nikdo z českých občanů," řekla mluvčí ministerstva Irena Valentová. "Jedna Češka byla lehce zraněna, ale nemusela být hospitalizována," dodala. V médiích už se objevila svědectví českých turistů či studentů, kteří v Nice v době útoku pobývali.

Informace francouzské televize o české oběti útoku v Nice se nepotvrdila, jak uvedlo ministerstvo. Identifikace obětí podle informací od francouzské strany může trvat i několik dní.

"Na francouzském krizovém štábu nám tuto informaci nepotvrdili. Řekli, že žádnou takovou neuvolňovali, byla to spekulace," vysvětlila mluvčí resortu Michaela Lagronová. Doplnila, že identifikace obětí je na začátku. "Může trvat i několik dní, než vydají oficiální seznam se všemi jmény," dodala.

Úřad kvůli útoku vydal upozornění pro občany, kteří se chystají do Nice. "Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje vyhýbat se místům s větší koncentrací osob a respektovat pokyny místních orgánů," píše se v něm. Součástí upozornění je výzva cestovatelům k využití dobrovolného registračního systému DROZD.

Ministerstvo upozorňuje také na to, že francouzské Národní shromáždění bude rozhodovat o prodloužení nouzového stavu, který v zemi platil od teroristických útoků v listopadu 2015. "Na jeho základě může policie mimo jiné provádět domovní prohlídky bez soudního povolení. Úřady mohou také například rušit veřejná shromáždění," informuje české ministerstvo.

Jednatřicetiletý Francouz tuniského původu najel v plné rychlosti na rušné promenádě v Nice do davu kamionem ve chvíli, kdy lidé čekali na ohňostroj při oslavě státního svátku. Masakr nepřežilo minimálně 84 lidí, více než stovka je zraněna, z toho 18 kriticky. Prezident Francois Hollande označil útok za teroristický čin a navrhl prodloužení výjimečného stavu v zemi o tři měsíce.

Francouzská ambasáda v Praze na twitteru informovala, že v pátek mezi 14:00 a 17:00 bude k dispozici kondolenční kniha. V 15:00 se bude před velvyslanectvím držet minuta ticha k uctění památky obětí.

Česká policie zvýšila bezpečnostní opatření

Česká policie zvýšila po teroristickém útoku ve francouzském Nice bezpečnostní opatření například na letištích či nádražích. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by pachatel měl vazby na Česko. Oznámilo to ministerstvo vnitra. Ani Bezpečnostní informací služba (BIS)  v tuto chvíli nemá informace, že by Česku hrozilo bezprostřední či okamžité nebezpečí teroristického útoku.

Mluvčí policejního prezidenta Jana Macalíková uvedla, že policisté víc hlídají tuzemská mezinárodní letiště už od teroristických útoků v Turecku z konce června. "Vzhledem k tomu, že k podobným útokům dochází v posledních měsících v Evropě častěji než kdy jindy, jsou v permanentní pohotovosti všechny bezpečnostní služby a ani pozornost policie neklesá," doplnila Macalíková.

Bezpečnostní služby i policie sledují situaci po teroristickém útoku a jsou v úzkém kontaktu se zahraničními partnery. "Policie přesto na základě pokynu policejního prezidia vyhlásila zvýšený výkon služby u vytipovaných objektů a v místech, kde se pořádají sportovní a kulturní akce a lze tam předpokládat zvýšenou účast veřejnosti," uvedl v prohlášení ministr vnitra Chovanec.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články