Zpět na články

Západ zrušil íránské sankce. A rovnou uvalil na Teherán další

Spojené státy a Evropská unie ruší sankce uvalené na Írán. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) totiž oznámila, že Teherán splnil veškeré podmínky jaderné dohody Teheránu a Západu. Íránský prezident Hasan Rúhání označil dokument za zlatou stránku íránské historie a klíčový bod ekonomického obratu země. Jen několik hodin poté Američané oznámili, že uvalují na Írán nové sankce za balistický program. 

Íránci se radují ze zrušení sankcí Íránci se radují ze zrušení sankcí, zdroj: Profimedia.cz

Americké ministerstvo financí oznámilo nové sankce vůči 11 íránským společnostem nebo jednotlivcům zapojených podle USA do íránského balistického programu hned poté, co v rámci výměny vězňů mezi Washingtonem a Teheránem nejméně tři věznění Američané opustili Írán a v USA bylo osvobozeno sedm íránských vězňů.

Sankce jsou odpovědí na říjnový test íránské balistické rakety schopné nést jadernou hlavici a odloženy byly v prosinci právě kvůli vyjednávání o výměně vězňů.

Říjnovou zkoušku nové střely středního doletu tehdy USA označily za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Existenčně se cítí být ohrožen íránským raketovým programem Izrael. Teherán na to reagoval tím, že má právo zvýšit svůj obranný potenciál.

Někteří pozorovatelé soudí, že sankce kvůli balistickému programu mohou být ranou dohodě mezi šesti mocnostmi a Íránem o jeho jaderném programu, jejíž naplnění oznámila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v sobotu. USA a EU vzápětí oznámily zrušení protiíránských sankcí uplatňovaných právě v souvislosti s íránským jaderným programem.

Íránci toužebně vyhlížejí ekonomický růst

"Otevřeli jsme novou kapitolu vztahů mezi Íránem a světem," řekl Rúhání poslancům. Dodal, že takové vztahy jsou ve znamení přátelství, bez zášti a podezírání.

Rúhání, který v parlamentu představil návrh íránského rozpočtu pro fiskální rok začínající 21. březnem, rovněž řekl, země má nyní příležitost k ekonomickému rozvoji.

Vyzval k hospodářským reformám a k posílení ekonomiky, aby byla země méně závislá na těžbě ropy. Podle něj jsou nynější nízké ceny ropy tím nejlepším důvodem odstřihnout pupečníkovou šňůru, která islámskou republiku spojuje s ropou.

Rúháního teď čeká mimo jiné setkání s šéfem MAAE. Jukija Amano označil sobotu za "důležitý den pro mezinárodní společenství". Jak dodal, inspektoři agentury přímo na místě v Íránu prověřili, že země splnila vše, co po ní bylo požadováno. 

Bezprostředně poté, co americký ministr oznámil zrušení sankcí, podepsal prezident Barack Obama příslušná nařízení, která sankce definitivně ukončí. "Dnes (v sobotu) jsou díky krokům učiněným od loňského července Spojené státy, naši spojenci na Blízkém východě a v celém světě ve větším bezpečí, protože hrozba jaderné zbraně je menší," řekl Kerry ve Vídni.

Oznámení o naplnění loňské dohody s Íránem světové mocnosti téměř jednohlasně přivítaly. Podle britského ministra zahraničí Philipa Hammonda se nyní Blízký východ a celý svět stanou bezpečnějším místem. Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier ve svém oficiálním prohlášení označil dohodu za "historický úspěch diplomacie". Také podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna je naplnění závazků jaderné dohody důležitým milníkem.

Zástupci Izraele nicméně vyjádřili přesvědčení, že Teherán se bude navzdory dohodě i dál pokoušet vyvinout jadernou zbraň.

Írán dohodu o omezení svého jaderného programu uzavřel loni v červenci se šesti velmocemi (Francie, Británie, USA, Rusko, Čína a Německo). Zavázal se k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku.

Írán uvolněním sankcí mimo jiné získává přístup ke 100 miliardám dolarů z ropných příjmů, které byly blokovány v bankách v zahraničí.

Co všechno teď Írán může?

  • Írán může opět vyvážet svou ropu a plyn do Evropské unie
  • západní firmy mohou do Íránu dodávat zařízení k těžbě ropy a plynu
  • západní finanční domy mohou znovu poskytovat pojištění íránským ropným tankerům
  • obchodování s íránským energetickým odvětvím je opět uvolněno
  • Írán se může zapojit do mezinárodních finančních transakcí
  • banky mohou poskytovat půjčky na obchodování s Íránem či na investování v této islámské zemi
  • Írán získává přístup ke svým zmrazeným účtům v zahraničí, na kterých je přinejmenším sto miliard dolarů (téměř 2,5 bilionu korun)
  • sankce proti firmám i několika stovkám osob v souvislosti se sporným jaderným programem se ruší
  • Írán může na Západě opět nakupovat letadla, jako jsou americké boeingy či evropské airbusy (pořízení těchto strojů je ale možné výhradně pro civilní účely)
  • západní automobilky mohou prodávat své vozy v Íránu.

Sankce, které znemožňují prodej těžkých zbraní do Íránu, zůstanou ještě několik let v platnosti. Pokud Teherán nebude podmínky dohody dodržovat, může OSN opět vyhlásit nová odvetná opatření.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články