Zpět na články

Zeman přeskočil Fischera. V prezidentské volbě poprvé vede

AKTUALIZOVÁNO. V prvním kole prezidentské volby by nyní vyhrál Miloš Zeman, podle průzkumu agentury ppm factum by ho podpořilo 25,6 procenta občanů. Těsně za ním by skončil s 25 procenty hlasů Jan Fischer, který průzkumy zatím vedl.

Miloš Zeman, Jan Fischer Miloš Zeman, Jan Fischer, zdroj: Mediafax

V souboji dvou bývalých premiérů se Fischer poprvé od letošního ledna umísil jako druhý, i když s minimálním odstupem za Zemanem. Zemanova podpora ale dlouhodobě stoupá, naopak Fischerova klesla, uvedla agentura. 

Na třetím místě by podle ní skončil se ziskem 10,6 procenta hlasů místopředseda sociálních demokratů Jiří Dienstbier následovaný hudebníkem Vladimírem Franzem s 9,8 procenta hlasů a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) s 9,2 procenta hlasů. Místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku (ODS) by rádo vidělo prezidentem 6,8 procenta lidí. 

Devět lidí na kandidátce

Nejméně hlasů by dostaly kandidátky na prezidenta herečka Táňa Fischerová, poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová a šéfka Suverenity Jana Bobošíková. Shodně by je volila přibližně čtyři procenta Čechů. 

V průzkumu už nejsou uvedeni kandidáti Vladimír Dlouhý a Tomio Okamura, které ministerstvo vnitra nezaregistrovalo, protože po odpočtu neplatných hlasů zůstali pod zákonnou hranicí 50.000 podpisů, a Nejvyšší správní soud nevyhověl jejich stížnosti. Naproti tomu dosud nezaregistrovanou Bobošíkovou do boje o Hrad soud vrátil. Na prezidenta nyní oficiálně kandiduje devět lidí.

Agentura provedla průzkum ve dnech 29. listopadu až 9. prosince mezi téměř tisícovkou občanů starších 18 let. Volby prezidenta by podle něj zúčastnilo 65,4 procenta voličů.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články