Dnes je čtvrtek 18. dubna 2024., Svátek má Valérie
Počasí dnes 8°C Dešťové přeháňky

Aktualizováno: Zemřel legendární filmový Vinnetou Pierre Brice

Aktualizováno: Zemřel legendární filmový Vinnetou Pierre Brice
Filmový představitel Vinnetoua Pierre Brice zemřel ve věku 86 let | zdroj: Profimedia

Ve věku 86 let zemřel francouzský herec Pierre Brice, kterého proslavila zejména jeho životní role apačského náčelníka Vinnetoua. Zemřel na zápal plic. 

Umělec podle německé agentury DPA skonal v náručí své ženy v nemocnici u Paříže. Místo, kde Brice zemřel, ale hercův management neupřesnil. Příčinou smrti byl prý zápal plic. Příčinou smrti byl zápal plic, kterému podlehl v časných ranních hodinách. Do nemocnice byl převezen v pátek s vysokou horečkou.

Pierre Louis le Bris, jak zní vlastní jméno herce, se narodil l6. února 1929 v Brestu ve staré francouzské šlechtické rodině. Ve filmu si poprvé zahrál v roce 1954Do srdcí diváků zejména ve střední Evropě, včetně Čechů a Slováků, se zapsal jako představitel Vinnetoua v řadě západoněmeckých dobrodružných filmů natočených v 60. letech na motivy románů spisovatele Karla Maye. Úspěšnou sérii zahájil v roce 1962 Poklad na Stříbrném jezeře.

Brice se přitom k úloze apačského náčelníka dostal zcela náhodou. Původně bylo adeptů více, ale režisér Harald Reinl poté, co francouzského herce viděl na jednom festivalu, nestál o nikoho jiného. Briceovi se ovšem zpočátku Vinnetou moc nezamlouval, ale nakonec se z ní udělal svou životní roli.

"Vinnetou je filozofie, myslím nejdřív na to dobré v člověku"

Tato role mu přinesla 11 filmů, televizní seriál, divadelní představení a slávu. "Vinnetou pro mě není filmová role, Vinnetou je filozofie," říkal s tím, že ho její jednostrannost zároveň připravila o jiné úlohy.

Úspěch dalších filmů s tímto indiánem byl hlavně v Německu ohromující. Možná i proto, jak se Brice s rolí ztotožnil: "Mnohé z toho, co Karel May připsal svým hrdinům, platí i pro mě. Myslím vždy nejdříve na to dobré v člověku.

K roli se vracel. V 70. a 80. letech ho ztvárňoval na letních scénách, střídavě v NDR a SRN. Z jeho popudu vznikl i seriál Vinnetou (1980) a televizní film Vinnetou se vrací (1998).

zdroj: YouTube

Vracel se i na místa natáčení mayovek, například v roce 1995 do Bosny, kde zuřila válka. Vybral dva miliony marek pro děti a s humanitárním konvojem projel srbskou palbou.

Na vrcholu své filmové slávy, v roce 1968, byl hostem karlovarského festivalu. "Herec je ve službách publika, bez něj by nebyl šťastný," prohlásil tehdy. I do ČR se vracel, v roce 2003 se jako velvyslanec UNICEF účastnil benefičního koncertu, jehož výtěžek šel na charitu. V letech 2008 a 2013 přijel na trutnovský Open Air Music Festival.

V roce 2004 mu vyšla autobiografie Vinnetou a já. Nazpíval také několik desek a v Německu vystupoval s Karlem Gottem, s nímž se přátelil.

Zdroje: