Zpět na články

Zima sužuje Evropu. Bilance obětí se zvyšuje

AKTUALIZUJEME/VIDEO. Nízké teploty a silné sněžení i dnes komplikují situaci na Slovensku, kde na několika místech klesla teplota pod 20 stupňů mrazu. V okolí Oravské přehrady naměřili meteorologové minus 25 stupňů Celsia, rekordní mrazy hlásí ale i jihoslovenský Lučenec, Rimavská Sobota či Moldava nad Bodvou na východě země. 

Sníh komplikuje dopravu Sníh komplikuje dopravu, zdroj: Daily Telegraph

Silné sněžení dál ochromuje dopravu zejména na jihozápadě Slovenska. V okolí Nitry nepřesahuje viditelnost sto metrů, i hlavní silnice pokrývá až třícentimetrová vrstva sněhu. Některá horská sedla jsou uzavřena pro nákladní dopravu, v okolí Bratislavy má veřejná doprava až hodinová zpoždění. Na několika místech západně od hlavního města podle deníku Sme blokují dopravu nehody, na výpadovkách se tvoří dlouhé kolony vozidel. 

Rozmary zimního počasí trápí nadále také obyvatele Rakouska. Přívaly sněhu a teploty pod bodem mrazu způsobily problémy v dopravě zejména na západě a severozápadě země. Několik havárií se kvůli náledí během dopoledne odehrálo na dálnici A1, která byla ve směru na Salcburk dokonce krátce uzavřená. V Tyrolsku za posledních 24 hodin místy nasněžilo až 30 centimetrů nového sněhu, a v horách proto hrozí nebezpečí lavin. 

Zima plnou silou zasáhla dokonce i sever Řecka. V oblasti kolem městečka Florina dnes ráno klesly teploty neobvykle nízko, asi na minus sedm stupňů Celsia. Některé silnice byly sjízdné jen se sněhovými řetězy. 

V Polsku o víkendu kvůli mrazivým teplotám zemřelo deset lidí, v Chorvatsku si počasí vyžádalo čtyři lidské životy, v Srbsku dva. Meteorologové varují, že zimní počasí potrvá v Evropě i v příštích dnech a bilance obětí se může zvýšit. 


Ještě mrazivější počasí prý ale mají očekávat obyvatelé Sibiře, kde by v tomto týdnu teploty dokonce i v jižních regionech mohly klesnout pod 40 stupňů mrazu.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články