Zpět na články

Zmírněte embargo a vraťte nám Guatánamo, vyzval Raúl Castro USA

Kubánský prezident Raúl Castro prohlásil, že normalizace vztahů s USA se nemůže naplno rozjet, pokud bude existovat blokáda a Spojené státy budou mít na Kubě základnu Guantánamo. Vyzval proto amerického prezidenta Baracka Obamu, aby se zasadil o zmírnění embarga vůči Havaně. 

Kubánský prezident Raúl Castro Kubánský prezident Raúl Castro, zdroj: AFP PHOTO/PRESIDENCIA/ROBERTO SANCHEZ

Podle Castra nestačí zmírnit jen telekomunikační blokádu, podobnou cestou by se podle něj měly USA vydat i v dalších oblastech desítky let trvajícího embarga.

"Hlavní problém nebyl vyřešen. Hospodářské, obchodní a finanční embargo, které způsobilo obrovské škody lidem a ekonomice a které představuje porušení mezinárodního práva, musí skončit," zdůraznil s tím, že si je ale vědom toho, že nepůjde o jednoduchou cestu.

Americký Kongres však odmítá hospodářskou blokádu zrušit, pokud režim nezačne nastolovat demokratické principy. Na to se však Castro netváří příliš nadšeně. Na summitu latinskoamerických a karibských států v Kostarice uvedl, že Kuba nepřipustí tlak USA na její vnitřní záležitosti.

Připomněl i to, že Spojené státy mají na území ostrova svou námořní základnu. Dokud podle něj ilegálně okupované území nevrátí, navázání diplomatických vztahů nebude možné.

Na obnovení diplomatických vztahů se domluvili prezidenti na konci loňského roku.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články