Zpět na články

Zvrat: Brno bude mít koalici bez ANO, primátorkou se stane Vaňková z ODS

V Brně nakonec vytvoří koalici druhá ODS s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD, řekli zástupci těchto stran, kteří mají dohromady 33 mandátů v 55členném zastupitelstvu. Obejdou tak vítězné ANO, s nímž přitom už byly ODS, KDU-ČSL a ČSSD domluveny na koalici. Jednička ODS Markéta Vaňková řekla, že se strany dohodly na základě shody programů. Primátorkou bude Vaňková, vystřídá Petra Vokřála (ANO). Prvním náměstkem zůstane Petr Hladík (KDU-ČSL). 

Primátorkou bude Markéta Vaňková z ODS Primátorkou bude Markéta Vaňková z ODS, zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Ještě v pondělí večer přitom zástupci ANO, ODS, KDU-ČSL a ČSSD po jednáních oznámili, že se dohodli na koalici. Podle Vaňkové se dnes však věci změnily. Důvody moc nechtěla komentovat, ale jedním z důvodů byly i reakce voličů ODS, kteří nelibě nesli dohodu ODS s ANO, které občanští demokraté v Brně v kampani kritizovali. Dalším důvodem může být to, že Piráti dříve odmítali obejít vítězné ANO, takže nebyla ani možnost složit bez ANO koalici, která by měla většinu mandátů. Nyní už ale Piráti takovou koalici neodmítají.

ODS bude mít pět radních, lidovci tři, Piráti dva a ČSSD jednoho. Vaňková řekla, že je ráda, že bude mít Brno po 20 letech primátorku a k tomu právničku. Před dvaceti lety byla primátorkou za ODS bývalá ústavní soudkyně Dagmar Lastovecká. Kromě Vaňkové jako primátory a Hladíka jako prvního náměstka by měli být dalšími náměstky Tomáš Koláčný z Pirátů a Oliver Pospíšil z ČSSD, posledním by měl být ještě někdo z ODS, o kom zatím strana povede debatu.

Podle Vaňkové se strany shodují v rezidentním parkování, bytové výstavbě, územním plánování, ale také podpoře seniorů. Podle Hladíka je to vhodná forma spolupráce. Lídr Pirátů Koláčný řekl, že je rád, že Piráti dostali šanci.

Vaňková donedávna říkala, že ANO obcházet nechce. "Vnímala jsem velký tlak našich voličů. Do včerejška to vypadalo, že jiná varianta koalice neexistuje. Ale to se změnilo. Teď už tu variantu máme a jsem přesvědčena, že je to nejlepší volba," řekla Vaňková.

Babiš označil dohodu ODS s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD v Brně za "bezprecedentní podraz". Dnes se měla podepsat dohoda s ANO, kmotři se vracejí, uvedl premiér na dotaz ČTK. Zato předseda ODS Petr Fiala uvítal, že v Brně rychle vznikla "koalice změny" v čele s Vaňkovou. Bude skvělou primátorkou, míní Fiala. "ODS je skutečnou alternativou k ANO. Děláme, co jsme voličům slíbili," dodal.

Komunální volby vyhrálo v Brně ANO, které získalo 18 mandátů. Druhá byla ODS s podporou Svobodných a ziskem 14 mandátů. Třetí KDU-ČSL má osm mandátů, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři.

Vizitka Markéty Vaňkové: 

  • Datum a místo narození: 15. července 1977, Brno
  • Vzdělání: absolvovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity (2000), získala titul JUDr. (2002)
  • Současná funkce: zastupitelka města Brna (od 2018), zastupitelka Jihomoravského kraje (od 2016), zastupitelka městské části Brno-střed (od 2002)
  • Kariéra: začínala jako advokátní koncipientka, v roce 2005 složila advokátní zkoušky; věnuje se občanskému, obchodnímu a správnímu právu, má vlastní advokátní kancelář
  • Působení v politice: do ODS vstoupila v 25 letech v roce 2002, kdy se stala poprvé zastupitelkou Brna-střed, v této městské části byla také mezi lety 2006 a 2010 radní; do brněnského zastupitelstva byla poprvé zvolena v roce 2006, v následujících dvou volbách (2010 a 2014) ale mandát nezískala, do magistrátních lavic se vrátila až letos, kdy vedla brněnskou kandidátku občanských demokratů
  • Rodina: je vdaná, má dvě děti

Ostatní:

  • Pokud bude zvolena primátorkou, stane se druhou ženou v čele Brna. První byla v letech 1994 až 1998 pozdější senátorka a ústavní soudkyně Dagmar Lastovecká, která stejně jako Vaňková zastupovala ODS.
  • "Chceme umožnit dostupné a levnější bydlení pro Brňany. Je potřeba mít nový územní plán, který bude obsahovat několik lokalit pro stavbu bytů. Čím víc jich bude, tím víc bude možné cenu snížit," řekla mimo jiné před volbami Vaňková, která také kritizovala nedávno zavedený systém rezidentního parkování.
  • Co se týče polohy hlavního nádraží, která v posledních letech výrazně rezonovala brněnskou politikou, podporuje jeho přesun k řece. "Tvrdím, že jde o natolik odbornou otázku, ve které bychom se měli řídit doporučením studie proveditelnosti, zpracované z úrovně SŽDC. A protože i z ní vyšla lépe varianta u řeky, měly by být co nejdříve činěny kroky směřující k vybudování nového nádraží v odsunuté poloze," řekla.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články