Zpět na články

Polibek měl zjistit, zda se Římanky tajně nenapily vína

Ve starém Římě měly ženy zakázáno pít víno. Polibek měl odhalit, zda náhodou nefixlují.

Ilustrační snímek Ilustrační snímek, zdroj: Profimedia.cz

Polibek býval ve starém Římě důležitým vyjádřením sounáležitosti a posílení rodinných vazeb. Muži líbali své bratry, otce, syny, strýce a dědečky, stejně jako manželky, sestry, matky, dcery, tety a babičky. Líbat ženy bylo dokonce pro muže zákonem dané právo, tak zvané ius osculi (právo polibku)

Toto právo existovalo podle historika Dionýsia z Halikarnassu už od založení Říma v roce 753 před Kristem. Zákon stanovil, kteří muži v rodině smějí políbit vdanou ženu. Mezi ně patřili například i manželův otec a bratři. Podle výkladu zákona ovšem v tomto případě nešlo o žádnou eroticky motivovanou výsadu – polibek sloužil hlavně jako kontrola.

V době republiky totiž platily velmi přísné mravy a pravidla, pokud šlo o pití alkoholu. Muži mladší 30 let se vína nesměli ani dotknout, pro ženy platil tento zákaz bez ohledu na věk. Dámy si ale přece jen tu a tam navzdory zákazu víno dopřávaly, a to měl odhalit právě polibek.

Pokud se díky němu zjistilo, že z nich táhne alkohol, mohly být na místě a bez soudu potrestány bitím, ba dokonce smrtí. Jako důvod k zabití tehdy stačilo klidně i to, že u sebe měly klíč od vinného sklepa.

Kolik žen bylo na základě tohoto zákona usmrceno, se samozřejmě už nikdy nezjistí. Na konci republiky a na začátku císařství kolem roku 27 před Kristem se ovšem mravy uvolnily a po číši s vínem směly sáhnout i ženy. 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články