Zpět na články

Račte přes řeku, paní kachno

Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, hlásal zakladatel moderních olympijských her Pierre de Coubertin. Před téměř sto lety se australský šampion zachoval přesně v duchu tohoto hesla.

Olympijský vítěz Henry Robert Pearce Olympijský vítěz Henry Robert Pearce, zdroj: Wikipedia

"Kachny… kachny… kachny…," hlásí ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný Zdeněk Srstka, když provází inspektora Trachtu a jeho praktikanta Hlaváčka po místní farmě. Něco podobného asi zaslechl z břehu australský veslař a olympijský vítěz Henry Robert (Bobby) Pearce (1905-1976) na hrách v Amsterdamu v roce 1928.

Pearce byl první skifař, který dvakrát po sobě vybojoval olympijské zlato – po  Amsterdamu ještě v roce 1932 v Los Angeles. Nesmrtelným se ale stal především díky gestu, kterým si získal srdce diváků a které mu vysloužilo označení sportovec-gentleman.

V amsterdamském čtvrtfinále si vypracoval úctyhodný náskok, náhle ale uslyšel ze břehu volání. "Zaslechl jsem, jak diváci podél kanálu křičí a ukazují mi někam za záda. Ohlédl jsem se a spatřil jsem kachní rodinku, která si to namířila před mou lodí z jednoho břehu na druhý," vzpomínal později.

Pearce nezaváhal ani vteřinu. Čert vem zlato, kachna s kachňátky jsou důležitější, blesklo mu hlavou. Zastavil a nechal křižující ptačí rodinku v klidu přeplavat. Jeho hlavní soupeř Vincent Saurin z Francie využil situace a získal náskok šesti lodních délek. Pearce se ale znovu opřel do vesel a závod nakonec vyhrál s půlminutovým náskokem. Ve finále pak získal zlato a vytvořil nový olympijský rekord. 

V době velké hospodářské krize byl Bobby nezaměstnaný, přestěhoval se proto natrvalo do Kanady, kde dostal nabídku pracovat jako prodejce whisky. Po roce 1932 začal veslovat profesionálně a získal za novou vlast třikrát titul mistra světa. Za druhé světové války sloužil jako dobrovolník u kanadského vojenského námořnictva, zemřel v roce 1976 na srdeční selhání. Jeho úžasné gesto z Amsterdamu jej ale učinilo nesmrtelným a zajistilo mu místo v síni slávy australského i kanadského sportu.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články